Başarıcılık Polen 220 gr
Başarıcılık Polen 220 gr

Başarıcılık Polen 220 gr (BABP0009)

Arı Poleni, bal arılarının kovanlarında topladıkları ve biriktirdikleri çiçek polenlerini ifade ediyor.

Bal üretimi için gün boyu çiçekten çiçeğe dolaşarak nektar toplayan işçi arılar, bu esnada çiçeklerdeki polenlerin taşınmasını da sağlıyor.

Polen !

Arı Poleni, bal arılarının kovanlarında topladıkları ve biriktirdikleri çiçek polenlerini ifade ediyor. Bal üretimi için gün boyu çiçekten çiçeğe dolaşarak nektar toplayan işçi arılar, bu esnada çiçeklerdeki polenlerin taşınmasını da sağlıyor. Bu işlem, çiçeklerin tozlaşmasında rol oynamasının yanı sıra arıların beslenmesinde de hayati önem taşıyor. Nektar yükü ile kovana dönen işçi arılar, üzerlerindeki polenleri kovanın girişinde özenli bir işlemle temizliyor. Zengin besin değerine sahip olan bu polenlerin önemli bir kısmı, doğrudan koloninin beslenme ihtiyacını karşılamada kullanılıyor. Geri kalan kısmı ise kovana güvenli bir şekilde yapılan insan müdahaleleri sonucu birikmeye bırakılıyor.

 Besleyici bir ürün olan arı poleninin yüzde 15-25’lik kısmı proteinlerden, yüzde 45-60’lik bölümü karbonhidratlardan, yüzde 5-10’lük bölümü yağlardan ve yüzde 10-19’lük bölümü ise liflerden oluşuyor. Bu doğal arı ürünü, besleyici içeriğinin yanı sıra zengin mineral ve vitamin içeriğiyle de öne çıkıyor. Arı poleni; yüksek miktarda çinko, manganez, potasyum, magnezyum ve selenyum içeriyor. Aynı zamanda yapısında insan vücudu için gerekli olan proteinin yapı taşı olan aminoasitler, organik asitler, antioksidan özelliğe sahip fenolik maddeler de bulunuyor. Besleyici özelliği, zengin mineral, vitamin ve lif  içeriğiyle polen; bu yönüyle sıkça tercih edilen takviye edici gıdalar arasında yer alıyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR